Prezes Zarządu Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „RADPEC" S.A. Krzysztof Zborowski wziął udział w IX Konferencji Problemowej ENERGETYKON Energia-Klimat-Gospodarka-Społeczeństwo, która miała miejsce 20 października br. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
prezydium

Tegoroczna konferencja poświęcona była najważniejszym, aktualnym wyzwaniom stojącym przed polską energetyką. W trakcie merytorycznych debat wskazywano na główne problemy związane z efektywnością energetyczną i rynkiem mocy. Częścią konferencji były też prezentacje dotyczące innowacyjnych rozwiązań opracowanych i wdrażanych przez polskie firmy w przedsiębiorstwach branży energetycznej i ciepłowniczej. Na konkretnych przykładach prezentowano technologie przyszłości, osiągnięcia ośrodków badawczo-rozwojowych i ich projekty na rzecz energetyki.
Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki tematyczne oraz czwarty blok podsumowujący.
W panelu zorganizowanym pod merytorycznym patronatem Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, zaprezentowane zostały najważniejsze kwestie związane z perspektywami i barierami rozwoju kogeneracji w Polsce. W dyskusji paneliści wyraźnie wskazali na kierunki rozwoju krajowego ciepłownictwa.
- Nie ma innej drogi dla ciepłownictwa poza modernizacją istniejących mocy oraz budową nowych źródeł kogeneracyjnych. Aby spełnić wymogi dotyczące ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej musimy realizować ten właśnie scenariusz" – mówił podczas panelu Krzysztof Zborowski, Prezes Zarządu „RADPEC" S.A.
Uczestnicy dyskusji za priorytet dla rozwoju kogeneracji w Polsce wskazali także potrzebę opracowania stabilnych regulacji w tym zakresie, ale przede wszystkim wypracowanie spójnego z europejskimi standardami modelu polskiej kogeneracji. Za kluczową uznali wolę realizacji takich przedsięwzięć.
Konferencja organizowana przez Agencję Promocji Energii, redakcję czasopisma „ENERGIA" i portal energetykon.pl. jest kontynuacją rozpoczętych przed kilkoma laty spotkań wybitnych polskich naukowców zajmujących się energetyką z doświadczonymi praktykami w tym sektorze gospodarki, przedstawicielami zarządów czołowych firm energetycznych oraz ekspertów związanych z branżą.