Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC" Spółka Akcyjna w Radomiu od 50 lat jest największym i najbardziej doświadczonym w mieście i regionie producentem i dystrybutorem ciepła. W piątek 09.09.2016 w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbyła się Jubileuszowa Gala.

50lecie

Jubileuszowe spotkanie było wyjątkowe, stanowiło bowiem połączenie historii Przedsiębiorstwa z przyszłością. Na uroczystą galę przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, reprezentanci firm branży energetycznej, odbiorcy ciepła oraz pracownicy „RADPEC" S.A., których w imieniu jubilata przywitał prezes Krzysztof Zborowski.
- Historia „RADPEC” jest najlepszym świadectwem możliwości czasów, wizji, pomysłów i rozwiązań jego budowniczych. To właśnie one, na różnych etapach rozwoju firmy, stały się podstawą do zbudowania przedsiębiorstwa takiego, jakim jest ono dziś.
Z historii trzeba więc być dumnym, trzeba wobec niej zachować należyty szacunek i zrozumienie, ale trzeba też z niej wyciągać wnioski – mówił prezes.
Następnie głos zabrał Ryszard Skarbek, pierwszy dyrektor MPEC, który wspominał, iż w połowie lat sześćdziesiątych spółdzielczość nie miała fachowców i rozwiązań w kwestii ciepłownictwa, co zmusiło władze miejskie do powołania Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Wątek historyczny kontynuowany był także przez Prezydenta Miasta Radomia. Radosław Witkowski stwierdził, że przez 50 lat „RADPEC" zmieniał Radom:
– Spółka dokonała prawdziwej rewolucji, bo zaczęła dostarczać ciepło systemowe. Tak było na początku na osiedlach, które powstawały, ale z czasem RADPEC zmienił również nasze Śródmieście, które w dużej części kilkadziesiąt lat temu technologicznie wyglądało, jak w średniowieczu. Teraz musimy również patrzeć w przyszłość. Potrzebne są decyzje, które spowodują, że to przedsiębiorstwo będzie wysoko efektywne.
Prezydent Radomia na ręce Krzysztofa Zborowskiego złożył Grawer z życzeniami dla wszystkich pracowników „RADPEC” S.A. Wręczył także „Dyplomy Prezydenta Miasta Radomia” za długoletnią pracę oraz szczególne osiągnięcia dla rozwoju radomskiego ciepłownictwa.
Zasłużeni pracownicy otrzymali również dyplomy od Prezesa Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, a także ministerialne odznaki honorowe: za zasługi dla energetyki oraz za zasługi dla ochrony środowiska. W imieniu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie gratulacje dla Spółki przekazał Jacek Szymczak - Prezes Izby.
– Z wielką przyjemnością składa się życzenia spółce, która należy do czołówki przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce. Jesteście państwo największą ciepłownią w Polsce. Poziom techniczny, technologiczny, zaawansowanie oraz zarządzanie na najwyższym poziomie jest konsekwencją bardzo wielu mądrych działań na przestrzeni ostatnich wielu lat, jak również i dzisiaj – mówił prezes IGCP.
Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego przyznał dla Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A. Medal Pamiątkowy Pro Masovia, jako podziękowanie za wkład firmy w rozwój Mazowsza.
– Gratulujemy tych 50 lat i życzymy RADPEC-owi dobrych inwestycji, które są Spółce teraz potrzebne i aby ten proces przebiegł w sposób zracjonalizowany bez konieczności podwyższania cen za ciepło – mówił Rafał Rajkowski Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Spotkanie było okazją do poruszenia także kwestii przyszłości przedsiębiorstwa, która niesie ze sobą konieczność dostosowania firmy do wymogów unijnych, wchodzących w życie za kilka lat.
- Myślimy perspektywicznie i poważnie o mieście i RADPEC-u, który zasila miasto
w ciepło systemowe, i dlatego musimy myśleć o inwestycjach poważniejszych, wprowadzających produkcję energii elektrycznej w skojarzeniu, czyli musimy produkować prąd elektryczny i dodatkowo ciepło – podkreślił Krzysztof Zborowski, Prezes Spółki.
I dodał ’’Cieszę się, że w ciągu niespełna roku udało nam się opracować konkretne projekty. Spośród kilku wariantów rozwoju, zostały wzięte pod uwagę trzy opcje. Zdaję sobie sprawę, że decyzja o wyborze wariantu, którą podejmą Rada Miejska i Prezydent miasta Radomia, nie będzie prosta, ale z pewnością będzie to decyzja o skali i kierunku rozwoju „RADPEC” S.A. Spółka ma szanse na rozwój’’.
Galę zakończył recital „ Piaf i inne.....” w wykonaniu Katarzyny Jamróz z zespołem.
„RADPEC" S.A. za nadrzędny cel stawia sobie pełne zadowolenie klientów oraz utrzymanie opinii firmy rzetelnej, uwzględniającej interesy wszystkich swoich partnerów oraz pracowników i akcjonariuszy. Pięćdziesięcioletnia obecność „RADPEC” na rynku ciepłowniczym pozwala uznać jej wieloletnie doświadczenie za cenne dla rozwoju branży. Warto pamiętać, że 50 lat, które minęło od powstania Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, to cała epoka w rozwoju polskiej gospodarki i naszego miasta, ale też z pożytkiem dla miasta i naszych klientów.