cieplo syst

przerwy w dostawach ciepła

strefa klienta

aktualna taryfa

Aktualności

  • Wsparcie dla personelu medycznego 2020-04-02

    „RADPEC” przekazał dla personelu medycznego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr. Tytusa Chałubińskiego oraz dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego 800 sztuk maseczek chirurgicznych na gumkę, 200 sztuk maseczek barierowych, 1000 sztuk...

  • UWAGA!!! 2020-03-15

    W związku z zagrożeniem epidemicznym od dnia 15.03.2020 roku do odwołania obowiązuje CAŁKOWITY ZAKAZ wstępu osób z zewnątrz na teren RADPEC S.A.

kogen

Ekologia jest dla Ciebie ważna? Wybierz przyjazne środowisku naturalnemu ogrzewanie.
Takie jest właśnie ciepło systemowe. Jest też promowane prze Unię Europejską, a to dlatego, że najczęściej jest produkowane w kogeneracji.

 

Czym jest kogeneracja?

cieplo systemowe kogeneracja schemat
Aby zgłębić zagadnienie kogeneracji warto najpierw dowiedzieć się czym różni się elektrownia od elektrociepłowni. Podstawową różnicą jest produkt, który powstaje w każdym z tych miejsc. W przypadku elektrowni powstaje jedynie energia elektryczna, a produkt uboczny w postaci ciepła odprowadzany jest do otoczenia. Elektrociepłownia natomiast, w jednym procesie technologicznym, produkuje i przekazuje do sieci zarówno energię elektryczną jak i ciepło. To właśnie jest kogeneracja.

 

Mniej kominów w mieście


Dzięki wytwarzaniu ciepła w procesie technologicznym, w którym powstaje energia elektryczna unikamy dodatkowej emisji zanieczyszczeń i substancji szkodliwych, które powstałyby gdyby produkty te były produkowane podczas odrębnych procesów produkcyjnych. Kogeneracja zwiększa o 30% stopień wykorzystania energii zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej. Przekłada się to na oszczędność milionów ton węgla rocznie.

 

A może trigeneracja?


Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają na produkcję w jednym technologicznym procesie również trzech produktów, czyli energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Jest to tzw. trigeneracja.
Systemy trigeneracyjne składają się z dwóch podstawowych urządzeń, które są sercem całego układu: modułu kogeneracyjnego oraz absorpcyjnego agregatu wody lodowej. Woda lodowa dostarczona do obiektu chłodzi pomieszczenia. Jest ona szczególnie przydatna w pomieszczeniach technologicznych, w których do tej pory stosowano instalację wentylacyjno chłodniczą, wykorzystującą szkodliwe substancje freonowe.

Więcej informacji znajdziesz na www.cieplosystemowe.pl

 

bu5

bu1

bu3

bu4