cieplo syst

przerwy w dostawach ciepła

strefa klienta

aktualna taryfa

Aktualności

  • Umowa z Generalnym Wykonawcą priorytetowej inwestycji 2020-08-24

    Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” Spółka Akcyjna podpisało umowę z Generalnym Wykonawcą inwestycji w ramach projektu pn. „Dostosowanie źródeł ciepła do wymagań Konkluzji BAT”.- „Generalnym wykonawcą naszej priorytetowej...

  • Kredyt inwestycyjny dla „RADPEC” S.A. 2020-06-05

    Do końca 2022 roku Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” Spółka Akcyjna zmniejszy emisję zanieczyszczeń. Spełni tym samym nowe unijne wymagania. Inwestycję sfinansuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowa w sprawie udzielenia kredytu...

kogen

Ekologia jest dla Ciebie ważna? Wybierz przyjazne środowisku naturalnemu ogrzewanie.
Takie jest właśnie ciepło systemowe. Jest też promowane prze Unię Europejską, a to dlatego, że najczęściej jest produkowane w kogeneracji.

 

Czym jest kogeneracja?

cieplo systemowe kogeneracja schemat
Aby zgłębić zagadnienie kogeneracji warto najpierw dowiedzieć się czym różni się elektrownia od elektrociepłowni. Podstawową różnicą jest produkt, który powstaje w każdym z tych miejsc. W przypadku elektrowni powstaje jedynie energia elektryczna, a produkt uboczny w postaci ciepła odprowadzany jest do otoczenia. Elektrociepłownia natomiast, w jednym procesie technologicznym, produkuje i przekazuje do sieci zarówno energię elektryczną jak i ciepło. To właśnie jest kogeneracja.

 

Mniej kominów w mieście


Dzięki wytwarzaniu ciepła w procesie technologicznym, w którym powstaje energia elektryczna unikamy dodatkowej emisji zanieczyszczeń i substancji szkodliwych, które powstałyby gdyby produkty te były produkowane podczas odrębnych procesów produkcyjnych. Kogeneracja zwiększa o 30% stopień wykorzystania energii zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej. Przekłada się to na oszczędność milionów ton węgla rocznie.

 

A może trigeneracja?


Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają na produkcję w jednym technologicznym procesie również trzech produktów, czyli energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Jest to tzw. trigeneracja.
Systemy trigeneracyjne składają się z dwóch podstawowych urządzeń, które są sercem całego układu: modułu kogeneracyjnego oraz absorpcyjnego agregatu wody lodowej. Woda lodowa dostarczona do obiektu chłodzi pomieszczenia. Jest ona szczególnie przydatna w pomieszczeniach technologicznych, w których do tej pory stosowano instalację wentylacyjno chłodniczą, wykorzystującą szkodliwe substancje freonowe.

Więcej informacji znajdziesz na www.cieplosystemowe.pl

 

bu5

bu1

bu3

bu4